Zvací dopis pro turnus Polana 2016

Milí přátelé,

i když se prázdniny zdají být ještě daleko, je čas se rozhodnout, zda je chcete strávit s námi v letním táboře Polana. V údolí uprostřed Bílých Karpat vás opět čeká nejedno dobrodružství. Vedle her a výletů před námi stojí i velký úkol. Cestovatel a historik Vlasta Hruška z Blatnice nás požádal o pomoc při pátrání po slavném umělém člověku, který byl před stovkami lety vytvořen v Praze. Určitě jste slyšeli o záhadném golemovi. Dokázal být lidem prospěšný, ale pokud s ním zacházeli neopatrně, mohl být také velmi nebezpečný.

Učenec, který golema vymyslel, vytvořil a pomocí zvláštního lístečku zvaného šém i oživil, se proto rozhodl, že své dílo raději ukryje. Od té doby jeho umělého člověka nikdo nespatřil. Ti, kteří chtěli zázračného tvora spatřit nebo využít k práci či dokonce k boji, po něm po staletí pátrali. Prohledali všechna místa v Praze, ale po golemovi nebylo ani památky. Nenalezli ho ani věhlasní badatelé.

Nám však nyní Vlasta Hruška svěřil, že podle jeho výzkumů byl golem z Prahy už dávno převezen na bezpečné místo. Blatnický vědec dlouhá léta pátral a zjistil, že záhadný tvor by mohl být ukryt v Bílých Karpatech – a možná právě v okolí našeho tábora. Jeho skrýš je však zřejmě velmi dobře zabezpečena a bude třeba velkého úsilí, aby se ji podařilo objevit.

My už jsme v minulosti Vlastovi Hruškovi pomohli, a tak se opět obrátil na nás. Zasvětí nás do starých pověstí a legend, které by nám mohly napovědět, kde umělého člověka najít.

Společně se pokusíme objevit nejen golemův úkryt, ale najít také tajemný šém. Nebude to jednoduché a úspěch rozhodně není zaručen.

Pokud by se nám to však podařilo, zkusí badatel – samozřejmě za přísných bezpečnostních opatření – umělého člověka po mnoha stovkách let opět přivést k životu. A slavnostně slíbil, že svědkem tohoto oživení bychom mohli být i my.

Chtěli byste se pátrání zúčastnit?

Neváhejte a přihlaste se. Věříme, že společně budeme úspěšní!

Těšíme se na vás i na nová dobrodružství.

Vedoucí tábora Polana

Příspěvek byl publikován v rubrice Kronika 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.